niedziela, 2 marca 2014

"Szklany klosz" jako asekuracja przed życiem.



Tytuł: Szklany klosz (THE BELL JAR)
Autor: Sylvia Plath
Typ utworu: powieść autobiograficzna
Miejsce wydania: Wielka Brytania
Język: Angielski
Data wydania: 14 styczeń 1963
Data wydania w Polsce: 1975
Wydawca: Faber&Faber
Data przeczytania: 01.03.2014









"Szklany klosz" jedna z najbardziej cenzurowanych powieści XX w. Kultowa literatura feministyczna, będąca powieścią autobiograficzną. Autorka Sylvia Plath wydała ją pod pseudonimem. Miesiąc po wydaniu książki popełniła samobójstwo, zatruwając się gazem. Miała 31 lat.

Jej książka to zbiór wydarzeń dotyczących współczesnego życia, ludzi, przeżyć przepełnionych bólem i zawodem oraz nieudolnych związkach z mężczyznami.

Esther - główna bohaterka powieści. Młoda studentka, która dostała staż dziennikarski w Nowym Yorku, będący wspaniałą perspektywą na przyszłość. Dziewczyna napełniona chęcią życia, optymizmem, apetytem na wielką karierę i z niezwykłą energią do działania. Podczas praktyk bywa na bankietach, imprezach oraz przyjęciach, gdzie poznaje prawdziwe oblicze współczesnego życia. Na początku jest w nim lekko pogubione, jednak z czasem zaczyzna oswajać się z daną sytuacją.
Problem pojawia się wtedy, kiedy Esther dowiaduje się, że nie dostała się na kurs pisarski, na którym ogromnie jej zależało.
Od tego momentu zaczyna zachowywać się w sposób irracjonalny. Traci całą chęć do życia, "uchodzi z niej powietrze" i obojętnieje na wszystko co ją otacza. Syaje się wypełniona pustką i na nic nie ma ochoty.
Esther traci nad sobą kontrolę. Nie ma inwencji twórczej, rezygnuje z marzeń i staje się bardzo apatyczną dziewczyną.
Poddaje się i nie widzi w niczym sensu. Jej świat zapada się, a ona sama tworzy sobie swój własny "szklany klosz" pod, którym szuka bezpieczeństwa i ochrony. "Szklany klosz" staje się pewnego rodzaju azylem, który tworzy barierę między nią a światem zewnętrznym.
Z czasem Esther zaczyna fascynować się śmiercią i szuka sposobów na popełnienie samobójstwa. Jest to w jej głowie temat przewodni i myśli o tym niemal w każdej chwili. Obsesyjny natłok myśli doprowadza do ją do próby samobójczej, po której trafia do szpitala psychiatrycznego.
Ale też tam nie umie normalnie funkcjonować, sprawia wiele problemów. Jej "szklany klosz" totalnie zniekształca świat. Staje się pewnego rodzaju wiezieniem. Budzi lęk przed światem i strach przed życiem. Miał być azylem, a jest jego odwrotnym odbiciem.
Esther mając z tyłu głowy świadomość beznadziejnej rzeczywistości, nie potrafi jej podołać, boi się.
Esther - dziewczyna o wielu marzeniach, z której sekunda po sekundzie uchodzi nadzieja i aspiracje na przyszłość.

Książka "Szklany klosz" jest brawurową powieścią. Kiedy zaczęłam ją czytać to nie umiałam się od niej oderwać. Powtarzałam sobie "jeszcze jeden rodział" i tak przeczytałam ją jednym tchem.


"Szklany klosz" pokazuje złe skutki braku odwagi i asekuracji przed światem. Strach przed działaniem i sięganiem po swoje marzenia, wyklucza z gry. Każdy człowiek powinien podejmować ryzyko i walczyć o swoje. Kiedy staniemy się bierni, popadniemy w monotonie życia i skutkiem tego może być załamanie. Mimo wielu problemów, nie wolno się poddawać i walczyć z przeciwnościami losu. Nie można dopuścić do tego, żeby dopuścić do sytuacji wytworzenia "szklanego kloszu", bo tego chyba nikt z nas by nie chciał.


FACEBOOK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz